שידורי וידאו / סטרימינג וידאו: במה מדובר?

הרבה מדובר על שידורי וידאו באינטרנט או במינוח הלועזי – וידאו סטרימינג. מה ההבדל בין שרתי וידאו לבין שרתים רגילים ולמה כדאי (אם בכלל) להשתמש בשרתים ייעודיים לשרתי וידאו?

ראשית ננסה להבין מה ההבדל העיקרי בין וידאו לבין תוכן אינטרנטי אחר. רוב התוכן היום באינטרנט מורכב מטקסט, תמונות, אודיו ווידאו. ישנם עוד פורמטים כמו קבצי PDF להורדה או קבצים אחרים אבל רוב הרשת מורכבת מרכיבי תוכן אלו. הרכיב הנפוץ הוא כמובן הטקסט והוא גם הרכיב הקל ביותר להגשה לצופה מכיוון שהוא ״קל״, הכוונה במילה קל היא שכדי להעביר כמות גדולה של טקסט צריך יחסית רוחב פס נמוך ושרידות נמוכה (נסביר בהמשך) מכיוון שכדי להעביר עמוד של טקסט, כמות המידע נמוכה מאוד.

אם נלך לקיצוניות ההפוכה – וידאו הוא המשאב ה״כבד״ ביותר. כדי לסבר את האוזן, כמה שניות של וידאו יכולות להיות שוות למאות אלפי אותיות של טקסט או למעל מאה אלף מילים! עמוד טקסט ממוצע יכול להכיל נניח כ500 מילים ולכן כמה שניות של וידאו יכולות לשקול כמו מאות ואלפי עמודי אינטרנט.

אם כן, המשאבים הנדרשים לוידאו הם עצומים, הן מבחינת כמות הנתונים שעוברים בקו באופן מצטבר (זאת אומרת שאם נעשה חישוב חודשי למשל, צריך הרבה מאוד תעבורה) אבל הבעיה עם הוידאו הרבה יותר חריפה מכך! הבעיה היא שבוידאו, בניגוד לטקסט למשל, כל קיטוע בשידור יכול להביא להפסקת הצפייה בוידאו עבור המשתמש. זאת אומרת שבעוד שטקסט אנחנו קוראים ומתקדמים לאט לאט, ומקסימום, גם בשרתים איטיים מאוד, תוך כמה שניות יגיע הטקסט מסוף העמוד – הרי בוידאו, אם משהו יקטע בחיבור באמצע הסרטון, אנחנו יכולים לסבול מהפסקה בצפייה. (במאמר המוסגר – יש מושג בשם Buffer שעוזר לנו שבזמנים שיש רשת תקינה, אנחנו כביכול ״מושכים״ את המשך הסרט כבר עכשיו ואז אם יש קיטוע אז נוכל להמשיך לצפות – אבל כאמור, אנחנו לא מנסים לסמוך על כך אלא לבחור שרת וידאו שמלכתחילה יעבוד כשורה וכמובן שגם לו יהיה את גיבוי הBUFFER כמו בכל וידאו).

לכן אנחנו צריכים שרת שגם יהיה לו נפח תעבורה כללי גדול וגם קו רחב כדי שהרבה צופים יוכלו לצפות בוידאו בו זמנית. לפיכך אפשר לראות את החשיבות של שרתי הוידאו המיוחדים שנמצאים בחוות עם קווי תקשורת רחבים במיוחד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט